Megtalálni a katarzist – Interjú Fekete Péterrel, a Melyiket a 9 közül? rendezőjével

Mitől különleges, és milyen üzeneteket közvetít a Fővárosi Nagycirkusz Melyiket a 9 közül? című műsora? Milyen felelősséggel tartozik az intézmény az utazócirkuszok felé? Miért jelenik meg a felelős állattartás témája a cirkuszban? Fekete Péter rendezővel, a Fővárosi Nagycirkusz igazgatójával beszélgettünk.

Hogy látja, jó döntésnek bizonyult újra egy saját, összművészeti darabot műsorra tűzni?

Túl vagyunk a bemutatón, és a közönség reakciója jól bizonyította, hogy helyesen döntöttünk. Az először hat évvel ezelőtt bemutatott Lúdas Matyi a cirkuszban című produkciónk után ismét egy félig cirkuszi, félig színházi előadást vittünk a Fővárosi Nagycirkusz porondjára: Jókai időtálló novelláját egy összművészeti előadássá avanzsáltuk. Karácsonyra készülve fontos végig gondolnunk, hogyan tudjuk ünneplőbe öltöztetni a lelkünket. Vásárlással? A reklámok által belénk táplált kütyük megszerzésével? Vagy egy öleléssel és a szeretteinkkel elköltött vacsorával? A cirkuszművészet alkalmas arra, hogy ilyen mélyreható üzeneteket közvetítsen. Több százezer ember jár a Fővárosi Nagycirkuszba, a legkisebbektől a legidősebbekig, ezért komoly felelősségünk van. Azon túl, hogy elvarázsoljuk őket a hihetetlen artistaprodukciókkal és a technikai újításokkal, üzeneteket kell közvetítenünk, a lelküknek is adnunk kell valamit. Jókai segít nekünk, ugyanis bár a Melyiket a kilenc közül? alaptörténete szomorúnak tűnik, de egy örömteli, csodákkal teli produkcióvá válik. A nyári, RAIN – Esőcirkusz műsorunk alapüzenete viszont ebben a darabban is visszaköszön. Krisztus Urunknak áldott születésén mit kérünk a liturgikus népi énekünkben, amely a Melyiket a 9 közül? előadásban is felcsendül? Jóakaratot és békességet mindenféle népnek, legfőképpen az oroszoknak és az ukránoknak. E nemzetek artistaművészei a Fővárosi Nagycirkusz manézsában szeretetben, egyetértésben lépnek fel. Ha az egyik elugrik, a másik biztosan elkapja. Ezzel azt üzenjük a világnak, hogy a béke az egyetlen kiút, a cirkuszművészetben mind egyformák és összetartók vagyunk.

A Jászai Mari-díjas Fekete Péter, a Fővárosi Nagycirkusz igazgatója, a Melyiket a 9 közül? darab rendezése közben
Fotó: Urbán Ádám

Egészen különleges rekviziteket, jelmezeket, technikai megoldásokat, saját zenéket hallhatunk a darabban. Milyen előkészületek előzték meg az előadás létrejöttét?

Valaki azt mondta, hogy ez már szinte Cirque du Soleil kategóriájú darab lett. Abból a szempontból, hogy két hónapos előkészületi-és próbaidőszakon vagyunk túl, hogy Rátkai Erzsébet érdemes művész tervezte a jelmezeket, hogy saját díszlettervezőnk volt és Szakál László zenekarvezető több dalt is szerzett, valamint új technikai elemeket hoztunk be, valóban a kanadai társulat felkészültsége és kreativitása felé mutat. Korábban a klasszikus cirkuszi előadásokhoz a rendező egymás mellé válogatta a műsorszámokat, viszont a Melyiket a 9 közül? darabban a művészeti ágak összeházasításával egy jóval komplexebb, katarzist kereső történetet mesélünk el.

Szakál László zeneszerző, Fekete Péter rendező inspirációi és instrukciói nyomán, Pál Dániel Levente dramaturggal közösen négy nagy musical dalt írtak az előadáshoz, amelyek felölelik és kísérik a darab történetét
Fotó: Urbán Ádám

A karácsonyi előadásban is fellépési lehetőséget kapnak tradicionális, magyar cirkuszi dinasztiák tagjai. Ez most már hagyománnyá válik a Fővárosi Nagycirkuszban?

A Nemzeti Cirkuszművészeti Központ égisze alatt működő Fővárosi Nagycirkusznak kötelessége, hogy fellépési lehetőséget adjon a tradicionális cirkuszi családoknak és gyermekeiknek, hiszen az utazócirkuszok a magyar cirkuszművészet egyik alappillérét adják. Ezért fontos, hogy biztosítva legyen az utazócirkuszok folyamatos művészi- és technikai fejlődése. Ehhez egyrészt szakmai segítséget adunk, másrészt amikor nincs munkájuk, akkor a fiatalok fellépési lehetőséget kapnak a Fővárosi Nagycirkuszban, ahol csiszolhatják a trükkjeiket, hogy jövő tavasszal még nagyszerűbb produkciókkal kápráztassák el a vidéki közönséget. Ezért a téli műsorunkba az Ádám családból két tizenéves unokatestvért, Henriket és Rudolfot hívtuk meg. Henrik a magasdróton mutat be szédületes trükköket, Rudolf pedig egy lovaszsonglőr számban dobálja a labdákat és a buzogányokat az ügető lova hátán.

A Fővárosi Nagycirkusz rendszeresen fellépési lehetőséget biztosít a magyar cirkuszi dinasztiák tagjainak, akiknek minden segítséget megad a szakmai továbbfejlődéshez
Fotó: Urbán Ádám

Az idei Budapest Nemzetközi Cirkuszfesztiválon is láthatott a közönség egy állatvédelmi jelenetet, amely a felelős állattartásra hívta fel a figyelmet. A Melyiket a 9 közül? darabba is bekerült egy ilyen élőkép. Miért tartja fontosnak, hogy ez a téma megjelenjen a cirkuszban?

A statisztikák szerint világszerte minden harmadik családban, Magyarországon viszont minden második családban tartanak állatot. A gyerekeinket meg kell tanítani, hogy mekkora felelősséggel jár befogadni egy kisállatot. A kötelezettség irányukba nem csak addig tart, amíg vágytunk rájuk vagy amíg először játszottunk velük. Ahogy A kis herceg is mondja Exupéry regényében: „Te egyszer s mindenkorra felelős lettél azért, amit megszelídítettél.” E tekintetben is jó példával járnak előttünk a cirkuszi állat trénerek, akik az egész életüket az állataikkal töltik. A cirkusz egy olyan hely, ahol nem bántják, hanem szeretik az állatokat, ezért ezektől a trénerektől el lehet tanulni az állatokkal való helyes bánásmódot.

Élőkép a felelős állattartásról a Melyiket a 9 közül? darabban
Fotó: Urbán Ádám

Önnek melyik a kedvenc jelenete a darabból?

Ha most elárulom az olvasóknak az előadás kulcsmondatát, talán nem jönnek el megnézni. Annyit talán elmondhatok, hogy amikor János mester azt mondja: “Nem tudnak annyit fizetni nekünk, hogy ne énekeljünk!” Ezt követően átveszi a hangulatot a manézsban a Krisztus Urunknak áldott születésén liturgikus népi ének. János mester gyerekei pedig döntenek az értékes ajándékok és a közösen énekelt dal között. Nekem ez a katarktikus pillanat tetszik a legjobban.

 

Szekáry Zsuzsanna

További híreink