Megtörtént a csoda! – Ifj. Simet László drótkötélen átkelt a Duna fölött
A Fővárosi Nagycirkusz és ifj. Simet László érdemes művész artista április 15-én cirkusztörténelmet írtak! Megmutatták a világnak a cirkuszművészet, az emberi akarattal létrehozható csoda által, hogy nincs lehetetlen! A többszörös cirkuszfesztivál-díjas, 63 éves artistaművész egy 22 milliméter vastagságú, 300 méter hosszúságú drótkötélen Magyarországon elsőként kelt át a Duna egyik partjáról a másikra. A produkciót többezren követték a helyszínen és online.
A Színházi Olimpia nyitóeseményén, a Budapest 150 programsorozat részeként, a Cirkuszi világnapon, a Belgrád rakpart 18. és a vele ellentétes budai alsó rakpart közötti dunai szakaszon Fekete Péter rendezésében megvalósult az ÁTMENTEM produkció. A világ ismét Budapestre figyelt, ugyanis a 10. Nemzetközi Színházi Olimpia megrendezésének joga bizonyítja, hogy a régi és nagyszerű színházi hagyományokkal büszkélkedő Magyarország a színházi elmélet és gyakorlat világméretű fejleményeinek aktív alakítója. Budapest a világ kulturális örökségének egyedülálló műemléke, nemzetközi kulturális metropoliszként készen áll, hogy hidakat építsen más színházi hagyományok felé, ahogy a cirkuszművészet is. Maga az átmentem szó is több jelentéssel bír, egyrészt múlt időben fejez ki egy cselekvést, másrészt az értékek átmentését jelenti. A komoly tradíciókkal bíró magyar cirkuszművészet hidat képez az emberek, a művészeti ágak, a múlt és a jövő között. A biztosítókötél nélkül történő dunai átkelés a drótkötélen arra hívta fel a figyelmet, hogy melyek azok az alap- és kulturális értékek, amelyeket bármi áron át akarunk menteni, és amiket át kell adnunk a következő generációnak. A kötéltánc zsáner kiválóan és mindenki számára érthetően szemlélteti azokat az értékeket, amiket át akarunk menteni a túlsó partra.
Igazán nagyot és maradandót csak csapatmunkával lehet létrehozni. Merni kell álmodni és hasonló, vakmerő álmodozókat találni a megvalósításhoz vezető rögös úton. Ezt tette a Fővárosi Nagycirkusz főigazgatója, Fekete Péter is, aki egy régi álma megvalósításához talált lelkes segítőket. Hosszú évek alatt formálódott, csiszolódott a terv, mire végre minden adott volt hozzá, hogy cirkusztörténelmet csináljanak és olyat mutassanak a sok ezer éve hömpölygő Dunának és a világnak, amilyet még nem láttak.
Az online, élőben Szabó László műsorvezetésével, 10 szögből közvetített cirkusztörténelmi eseményre a világ minden tájáról kíváncsiak voltak, hiszen a magyar cirkuszművészet a világ élvonalába tartozik. Budapest egy olyan hely, ahová a külföldi szakemberek is örömmel jönnek, ha különleges és világszínvonalú előadásokat szeretnének látni, tudományos eszmecserét folytatnának, vagy éppen tanulnának egymástól és új ötletekkel felszerelkezve térnének haza saját országukba. Az ÁTMENTEM produkcióból azonban mindenki, hivatástól és életkortól függetlenül tanulhatott valamit: merjünk álmodni, többre vágyni, majd merjünk tenni az álmaink megvalósításáért. Lépjük át a saját határainkat, higgyünk a csapatmunka erejében, hiszen együtt bármire képesek vagyunk. Ezért tette meg 30 méter magasan, biztosítókötél nélkül, kitéve magát az elemeknek és a veszélynek ifj. Simet László. Csupán a hosszú évek alatt megszerzett tudására és az uszályokon a drótkötelet kézi erővel stabilizáló, a cavalettiket tartó Baross Imre Artista- és Előadó-művészeti Akadémia (BIAK) diákjaira számítva. Nem a szenzáció hajtotta ezt a végtelenül szerény művészt, hanem az, hogy mindenkinek megmutassa: amennyiben keményen dolgozol érte, Te is képes vagy megvalósítani az álmaidat.
A Belgrád rakpart, a budai alsó rakpart, a Szabadság híd, az Erzsébet híd, a Gellért hegy, valamint a lezárt folyón álló két hajó megtelt érdeklődőkkel, akik egy emberként izgulták végig az artistaművész minden lépését. Ifj. Simet Lászlót az egyenként 100 tonnás daruk közé kifeszített drótkötélhez a tűzoltóság szakemberei létra szerrel emelték a magasba. Amint felült, majd felállt a drótra, a többezres tömeg ujjongásban tört ki. Az elkövetkező közel fél óra alatt a tömeg lélegzet visszafojtva figyelte a művészt, aki az elképesztő magasságban, piros kosztümjében úgy tűnt, mintha égi jelenésként lebegne. A nem éppen tökéletes időjárási viszonyok ellenére magabiztosan haladt és félúton még le is térdelt a kötélen. Az artista balance rúdjára GoPro kamerákat tettek, valamint a mellkasán is vitt egy kamerát az élő közvetítés miatt. De a legfontosabb „terhe” a 10. Nemzetközi Színházi Olimpia jelképe volt, amit az olimpiák megálmodója, a rendezőóriás, Theodórosz Terzopulosz ajándékozott a Nemzeti Színháznak. A görög tragédiák tradicionális színházi maszkjának ünnepélyes átadása a görög Epidauroszban, az ókori amfiteátrumban történt. Az átadást követően a maszk „útnak indult” Európában, majd az ÁTMENTEM produkció során ifj. Simet László átvitte a hömpölygő folyó fölött, majd óriási ováció közepette átadta a BIAK diákjainak, akik egy ünnepélyes menetben elvitték a Bálna kulturális központba. Azáltal, hogy a nagytudású artistaművész átadta a maszkot az artistanövendékeknek, szimbolizálta a tudás és az értékek továbbadását a fiatalabb generációnak, ahogyan ő maga is az édesapjától, id. Simet Lászlótól tanulta a szakma fortélyait.
Az ÁTMENTEM produkció méltó nyitánya volt a 10. Nemzetközi Színházi Olimpiának. Nemcsak örök életre szóló élménnyel ajándékozta meg azokat, akik látták, hanem a Cirkuszi világnapon bebizonyította, hogy a cirkuszművészet egy olyan magasszintű művészeti ág, amely a művészeti értékeken túl olyan fontos üzeneteket is közvetít, amelyek mindannyiunk számára példaértékűek.
Szekáry Zsuzsanna
Az előkészületekről készült videót ide kattintva lehet megtekinteni