Új korszak köszöntött be a Fővárosi Nagycirkuszban
A Nemzeti Cirkuszművészeti Központ öt saját lovat vásárolt, akikkel nemcsak a magyar lovaskultúrát és magyar cirkuszi hagyományokat ápolják, hanem új zsánerszámokat hoznak létre az ősztől induló, főiskolai keretek között működő lovasakrobatika képzésben.
A Fővárosi Nagycirkusz célja, hogy a hosszú idő óta befogadó intézményből egy alkotó, önálló, saját produkciókat létrehozó előadó-művészei térré váljon. Ennek egyik állomása a magyar lovaskultúra, a magyar cirkuszi hagyományok ápolása és népszerűsítése érdekében saját lovas zsánerszámok létrehozása, támogatása. Ősztől elindul a Budapest Kortárstánc Főiskolán a lovasakrobatika BA képzés. Valamint egy a cirkusz világában teljesen új zsánerszám bevezetése, a lovasíjászat is, amelynek vezetésére a világhírű mestert, Kassai Lajost kérték fel. Ennek érdekében számos fejlesztést, beruházást hajtottak végre, mind az infrastruktúra, mind a személyi állomány terén. Ezáltal minden adott volt hozzá, hogy a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ 2023. március elsején öt saját lovat vásároljon, akik alkalmasak a dzsigit zsáner bemutatására. A Fővárosi Nagycirkusz hisz az ember-állat harmonikus viszonyában, ezért élharcosa a színpadon fellépő állatok védelmének, szakszerű tartásuknak, testi-és lelki egészségük megőrzésének. Az intézmény korszerű lovardával és a lovak számára szükséges felszerelésekkel rendelkezik. Emellett az állatok fizikai és szellemi jólétére etológus szakember, tapasztalt istállómester és lovászok vigyáznak, valamint állandó állatorvosi felügyelet alatt állnak.
A megfelelő öt csődör – Hektor, Kuker, Max, Samurai, Vihar – kiválasztását hosszú kutatómunka előzte meg. Mivel a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ az állatok jólétét tartja a legfontosabbnak, ezért megfelelő helyről kellett származniuk. A választás végül a bolgár Stefani Art művészeti menedzsment ügynökségre esett. Az alapítók, Lachezar és Veneta Stefanovy nemzetközileg elismert, többszörös cirkuszfesztivál-díjas cirkuszművészek és állat trénerek, akik egész életüket a lovakkal történő, szakszerű foglalkozásra tették fel. A lovaikat csikó koruk óta gondosan nevelik és tréningezik, hogy a porondon is bemutassák az állatok és emberek közötti ősi, bizalmon és szereteten alapuló köteléket. Miután a Fővárosi Nagycirkusz főigazgatója, Fekete Péter személyesen is meggyőződött a lovaik tartási és nevelési körülményeiről, kiválasztotta azt az öt csődört, akiket célirányosan a dzsigit zsánerre képeztek ki. Lachezar és Veneta Stefanovy könnyek között búcsúztak az állatoktól, de biztosak voltak benne, hogy a legjobb helyre kerültek.
A lovak első nyilvános szereplése a Fővárosi Nagycirkuszban az április 5-től látható A sztyeppe illata című műsorban lesz, kazah artistaművészek közreműködésével.
Szekáry Zsuzsanna
Recommended Posts
ELINDULT A CIRKUSZFESZTIVÁL MONTE-CARLÓBAN
2025.01.18.