Több mint száz ukrán cirkuszművész menekültet lát el a Fővárosi Nagycirkusz – A Kijevi és a Harkiv-i artistaképző növendékei mostantól Budapesten tanulnak

Rendhagyó társulati ülést tartottak a Fővárosi Nagycirkusz manézsában március 17-én az Ukrajnából menekült artistaművészek, gyermekek, szülők és oktatók helyzetéről. A rendkívüli megbeszélésen szó esett az ideérkezők teljes ellátásáról, foglalkoztatásáról, a magyar és ukrán cirkuszi iskolák együttműködéséről, valamint a cirkuszművészet megbonthatatlan egységéről. Több mint száz ukrán cirkuszművész menekültet fogadott be a Fővárosi Nagycirkusz, a kijevi és a harkivi artistaképzők növendékei mostantól Budapesten tudják folytatni tanulmányaikat.

Tovább »

Villáminterjú az idei Tihany Életmű-díjas Eötvös Józseffel

A Tihany (Czeisler Ferenc, 1916-2016) cirkuszigazgató tiszteletére alapított életműdíjat kimagasló artistaművész tevékenységéért 2022-ben Eötvös Józsefnek ítélte a cirkuszi szakma. Ezzel az elismeréssel olyan életpályákat ismernek el, amelyek minden szempontból példamutatóak – akár a világszínvonalú szakmai tudást és a sikereket, akár a szorgalmat, akár a cirkuszművészet iránti, egész életen át tartó alázatot emeljük ki. A díjat Eötvös József március 15-én, a Fővárosi Nagycirkuszban a 14. Budapest Nemzetközi Cirkuszfesztivál díjnyertes artistaművészeinek produkcióiból összeállított Tavaszváró – Fesztivál + című műsor utolsó, ünnepélyes díszelőadásán vette át.

Tovább »

Villáminterjú az idei Porond Ifjú Csillaga-díjas Russnák Reginával

A Porond Ifjú Csillaga elismerésben azok a fiatal, magyar artistaművészek részesülhetnek, akik a magyar cirkuszművészet szempontjából nemzetközileg is kivételes teljesítményt értek el. A szakmai bizottság idén Russnák Regina artistaművésznek ítélte a díjat, melyet március 15-én, a Fővárosi Nagycirkuszban a 14. Budapest Nemzetközi Cirkuszfesztivál díjnyertes artistaművészeinek produkcióiból összeállított Tavaszváró – Fesztivál + című műsor utolsó, ünnepélyes díszelőadásán vehetett át.

Tovább »

Cirkuszművészeti díjakat adtak át a Fővárosi Nagycirkuszban

Március 15-én, a Fővárosi Nagycirkuszban a 14. Budapest Nemzetközi Cirkuszfesztivál díjnyertes artistaművészeinek produkcióiból összeállított Tavaszváró – Fesztivál + című műsor utolsó, ünnepélyes díszelőadásán Fekete Péter kulturális államtitkár, dr. Borsós Beáta, a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ ügyvezető igazgatója és Graeser József, a Fővárosi Nagycirkusz szakmai vezetője átadták a magyar cirkuszi szakma által odaítélt Tihany Életmű-díjat és a Porond Ifjú Csillaga-díjat, valamint köszöntötték az idei Érdemes Művész-és a Hortobágyi Károly-díjas artistaművészeket.

Tovább »

Páratlanul gazdag cirkuszi képzőművészeti kiállítás nyílt Egerben

Hopplá hopp! A cirkusz világa művészek szemével címmel rendhagyó képzőművészeti kiállítás nyílt az egri Kepes Intézetben. Az alakuló Magyar Cirkuszművészeti Múzeum közel száz cirkuszművészeti műtárgyán kívül olyan ismert művészek alkotásai is megcsodálhatók, mint Rippl-Rónai József, Aba Novák Vilmos, Vasarely Viktor, Márffy Ödön vagy Bortnyik Sándor.

Tovább »

Bombák földjéről a cirkusz oltalmába

Amint kitört az orosz-ukrán háború, a magyar cirkuszvilág fogaskerekei azonnal mozgásba lendültek. Példátlan összefogással több intézmény és társulat – a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ, a Baross Imre Artistaképző Intézet Szakgimnázium, az INspirál Cirkuszközpont, a Recirquel Társulat, a Balance Akrobatika & Torna Club, a Magyar Cirkuszigazgatók Egyesülete – összehangolt munkával segíti az ukrán artistaművészeket és családtagjaikat. A Fővárosi Nagycirkuszban is felbolydult a megszokott rend. A háború kitörésének hírére azonnal felvettük a kapcsolatot az ukrán barátainkkal. Éjszakába nyúló szervezkedések, folyton csörgő telefonok, karikás szemű, rohanó kollégák a folyosókon. Két hete fáradhatatlanul dolgoznak, hogy a cirkuszművészet élvonalába tartozó ukrán utánpótlás biztonságban megérkezzen Magyarországra és semmiben ne szenvedjenek hiányt. Vannak, akik kisbuszokkal ingáznak a határ és Budapest között. Mások adományokat gyűjtenek és szortíroznak, megszervezik a diákok edzéseit, napi háromszori étkeztetésüket. A cirkuszi szakma tagjai tudják, hogy bármi történik, számíthatnak egymásra. A cirkuszművészetben sosem számított a nemi, faji, vallási vagy kulturális hovatartozás, mert ez a művészeti ág a csapatmunka, az egyenlőség és az emberi akarattal létrehozható csoda művészete. Azoknak, akik már Budapesten tartózkodnak, körvonalazódni látszik a közeljövőjük. A Fővárosi Nagycirkusz igyekszik egzisztenciális biztonságot is nyújtani a szülőknek és az oktatóknak. A Baross Imre Artistaképző Intézet Szakgimnáziumban eddig is rendszeresen tartottak továbbképzéseket, workshopokat külföldi szaktanárok. Most az ukrán oktatók adják át értékes tudásukat a magyar diákoknak. Az iskolában jelenleg is zajlik a háború elől menekült tehetségek tréningezése és nemsokára folytathatják a közismereti óráikat is. A Fővárosi Nagycirkusz jelenleg hetven bajbajutottról gondoskodik. Anyákról, gyermekekről, artista szaktanárokról. Férfiak nem jöttek velük. Ők otthon maradtak harcolni, megvédeni azt, amiért egész életükben dolgoztak. Az idősek sem mozdulnak el a szülőföldjükről. Erős gyökereik abba a földbe kapaszkodnak, amelyben őseik nyugszanak. A háborús agresszió szétszakította a családokat. Érkezésük előtt azt hittem, a végletekig elcsigázott nőkkel találkozom. A szemükben ott bújkálnak az elmúlt időszak szörnyű eseményei, de nem törtek meg. Erősek, összetartók. Napok teltek

Tovább »

A cirkuszművészet a felelős állattartás szolgálatában – Interjú Petró Eszter állatvédelmi referenssel

Milyen módszerekkel tanulnak a cirkuszokban fellépő állatok? Min alapszik az ember és állat viszonya? Mik a felelős állattartás szabályai, és milyen fontos edukációs feladatai vannak a Fővárosi Nagycirkusznak? Egyáltalán van helyük a cirkuszokban az állatoknak? Petró Eszter etológussal, állattrénerrel, kutyakiképzővel, a Fővárosi Nagycirkusz állatvédelmi referensével beszélgettünk.

Tovább »

„A cirkusz ettől művészet, és nem versenysport” – Interjú Aleksei Zaripovval, a Zaripov’s Group vezetőjével

Az Arany Pierrot-díjas Zaripov’s Group is fellép Tavaszváró – Fesztivál + műsorunkban kuriózumnak számító deszkaszámukkal. A csoport vezetőjét, Aleksei Zaripovot kérdeztük cirkuszi karrierjéről, a mások szerint kivitelezhetetlen fesztiváldíjas produkció megalkotásáról, a cirkuszművészet lényegéről és a 14. Budapest Nemzetközi Cirkuszfesztiválról.

Tovább »

Boldogságot és reményt adni – Interjú Misha Usov világhírű bohóccal

A világhírű bohóc, Misha Usov is fellép Tavaszváró – Fesztivál + műsorunkban. A Cirque du Soleil sztárjával karrierjének alakulásáról, végzetről, inspirációkról, a bohócok társadalmi szerepéről, a kanadai újcirkuszi társulatnál szerzett élményeiről, a bohócoktatásról és a 14. Budapest Nemzetközi Cirkuszfesztiválról beszélgettünk.

Tovább »

Parkból a porondra – Villáminterjú Jonathan Makwo-val

A Bartigerzz Group (Belaid Daikh, Karim Benouari, Jonathan Makwo , Vivien Youlou Benoit) is fellép Tavaszváró – Fesztivál + műsorunkban korlát számukkal, amely a street workout mozgásformára épül. Villáminterjúnkban a street workout-ról, a csoport megalakulásáról, edzéstervükről és további terveikről kérdeztük Jonathan Makwo-t.

Tovább »

„Ez olyan, mintha sportolóként az olimpiára készülnél, csak nekünk egy héten többször is olimpia van” – Interjú a Duo Staubertivel

A többszörös cirkuszfesztivál-díjas Duo Stauberti is fellép különleges trükkökkel fűszerezett perzs produkciójukkal Tavaszváró – Fesztivál + műsorunkban. Interjúnkban a duó cirkuszi dinasztiájukról, karrierjük alakulásáról, emberfeletti akaratról és mozgatórugóikról, valamint a tavaszi előadásunkról beszélt.

Tovább »

Megnyílt Urbán Ádám A cirkusz láthatatlan lelke című kiállítása

Az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő a kultúra és a művészetek elhivatott támogatójaként kiállítássorozatot szervez, hogy ezzel is segítse a tehetséges művészek széles körben való megismertetését. A MANK Nonprofit Kft.-vel közös, Staféta elnevezésű programsorozat harmadik kiállítása Urbán Ádám Balogh Rudolf-díjas fotográfus A cirkusz láthatatlan lelke címét viseli, melynek megnyitója február 8-án, a Támogatáskezelő székházában volt.

Tovább »

A cirkuszművészet világszerte átalakulóban van – Interjú Adlet Tikanovval

A többszörös cirkuszfesztivál-díjas Hassak Troupe is fellép létraperzs számukkal Tavaszváró – Fesztivál + műsorunkban. A kazah emberek mindennapjait átszövő hagyományokról, cirkuszi tradíciókról, a 14. Budapest Nemzetközi Cirkuszfesztiválon szerzett élményeikről és a cirkuszművészet jövőjéről beszélgettünk a csoport vezetőjével, Adlet Tikanovval.

Tovább »

Cirkusz-mozgásszínházi darab a Fővárosi Nagycirkusz szervezésében a MITEM Fesztiválon

A Nemzeti Színházban február 7-én tartották meg a Madách Nemzetközi Színházi Találkozó (MITEM) sajtótájékoztatóját. A rangos nemzetközi eseményen a Fővárosi Nagycirkusz szervezésében Magyarországon először lesz látható május 5. és 8. között az A O Show című előadás, amely a bambusz cirkusz, az akrobatika, a kortársművészet és a színházi látványművészet egyedi ötvözete.

Tovább »

Együtt lélegezni a közönséggel – Interjú Lkhagva Ochirral

A 14. Budapest Nemzetközi Cirkuszfesztivál Budapest Prix-díjasa, Lkhagva Ochir is fellép Tavaszváró – Fesztivál + műsorunkban. A világhírű artistaművészt balesetéről, az artistaművész hivatásról, testépítésről, Mongólia cirkuszi hagyományairól és tavaszi műsorunkról kérdeztük.

Tovább »

Félelem nélkül az álmok útján – Interjú Richter Kevinnel

A Richter Kevin Csoport a 14. Budapest Nemzetközi Cirkuszfesztiválon a versenyprogramok egyetlen magyar fellépőiként Arany Pierrot-díjat és több különdíjat kaptak a rangos szakmai zsűritől. Milyen utat járt be a csoport és vezetőjük, Richter Kevin a nemzetközi hírnév felé vezető úton? Hogyan élnek az utazócirkuszosok? Mire kötelez a Richter név és milyen elképesztő produkciókkal lép fel a fiatal tehetségekből álló csoport?

Tovább »

Nemzetközi Cirkuszmúzeumi Egyezményt írtak alá a 14. Budapest Nemzetközi Cirkuszfesztiválon

A 14. Budapest Nemzetközi Cirkuszfesztivál keretében 2022. január 16-án hivatalos szakmai találkozót és együttműködést kezdeményezett Fekete Péter kultúráért felelős államtitkár, a Budapest Nemzetközi Cirkuszfesztivál szervező bizottságának elnöke. A világ minden tájáról érkezett cirkuszi szakembereknek ismertette a pandémia alatti magyarországi tapasztalatokat, a cirkuszművészet jövőjének lehetőségeit, az előadó-művészeti ágaknak nyújtott támogatásokat és a pandémia okozta új lehetőségeket. A szakmai találkozón sor került a Budapesti Nemzetközi Cirkuszmúzeumi Egyezmény aláírására is.

Tovább »

Kiosztották a 14. Budapest Nemzetközi Cirkuszfesztivál díjait

A 14. Budapest Nemzetközi Cirkuszfesztivál január 17-én egy nagyszabású díjkiosztó gálaelőadással ért véget. A világ egyik legnívósabb cirkuszi és kulturális eseményén több mint száz cirkusz igazgató, impresszárió, cirkuszi szakember és közel százötven artistaművész vett részt a világ minden tájáról.

Tovább »

Remekeltek a fiatal tehetségek a Newcomer Show-ban

A 14. Budapest Nemzetközi Cirkuszfesztiválon, január 14-én a magyar tehetségek mellet két külföldi artista iskola diákjai is bemutatkoztak a cirkuszi szakembereknek és a közönségnek. Milyen produkciókat mutattak be és milyen jövő vár a magyar cirkuszművészetre? A Budapest Nemzetközi Cirkuszfesztiválon hagyomány, hogy a világ minden tájáról érkezett cirkuszigazgatóknak, impresszárióknak és cirkuszi szakembereknek bemutatkoznak a magyar tehetségek a Newcomer Show keretében. Magyarország többszáz éves, jelentős cirkuszművészeti tradíciókkal bíró nemzet. A tudás nemcsak a világhírű magyar cirkuszi dinasztiák tagjai között öröklődik generációról generációra, hanem a Baross Imre Artistaképző Intézet Szakgimnázium magas szintű képzésének hála, számos kiváló artistaművész nevét ismerte meg a világ. A Nemzeti Cirkuszművészeti Központ kiemelt nemzetstratégiai intézményként és a Baross Imre Artistaképző Intézet Szakgimnázium fenntartójaként jelentős figyelmet fordít az artista utánpótlás nevelésére. A Newcomer Show-ban az Artistaképzőben tanult, és a neves magyar cirkuszi dinasztiák következő generációja mellett idén rendhagyó módon két külföldi artistaiskola – a Veronai Cirkusz Iskola és a Kijevi Cirkuszi és Művészeti Akadémia – tanulói is a porondra léptek. A Graeser József rendezésében létrejött, teltházas előadást Fekete Péter kultúráért felelős államtitkár, a Fesztivál szervezőbizottságának elnöke nyitotta meg. A jó hangulatot azonnal megalapozta a műsor első fellépője, a 17 éves Varga’s Huan, aki többgenerációs artistadinasztiák – Reisner, Féder, Varga, Ádám – leszármazottja. Huan először hétévesen lépett a közönség elé egy bohóc szám résztvevőjeként a mai napig a családja tulajdonában lévő Americano Vargas Cirkuszban. A tehetség és a rengeteg gyakorlás meghozta a gyümölcsét, lendületes zsonglőrszámát kitörő ovációval fogadta a közönség. Őt egy angyali lány, Simet Olga artistaművész tanítványa, Demeter Anna követte, aki Angyalszív című lengőkötél számát adta elő. A produkciót a Hortobágyi Károly-díjas Kristóf Krisztián rendezte egy egyedi és eredeti motoros megoldással, ami nagyobb szabadságot ad az artistaszámnak: összekapcsolta a földön lévő koreográfiát a levegőben lévővel. Az előadás a mennyből alászálló angyal képével indult, aki megmenti a földön maradt izzó szívet

Tovább »

Cirkuszpedagógiai tudományos konferencián folytattak párbeszédet a szakemberek a 14. Budapest Nemzetközi Cirkuszfesztiválon

A 14. Budapest Nemzetközi Cirkuszfesztivál hivatalos kísérőprogramjaként került megrendezésre a Cirkuszpedagógia lehetőségei a magyar oktatási rendszerben elnevezésű tudományos módszertani konferencia. A Nemzeti Cirkuszművészeti Központ világviszonylatban a cirkuszpedagógia úttörője, ezért kiváló alkalmat adott, hogy a Fesztivál keretében a meghívott cirkuszi szakemberek, tudományos kutatók és oktatási vezetők számos szemszögből bemutassák a magyar oktatási rendszer és a cirkuszművészet összefüggéseit és érintkezéseit, a cirkuszpedagógia felhasználási lehetőségeit.

Tovább »

Frenetikus hangulat uralkodott a 14. Budapest Nemzetközi Cirkuszfesztivál „B” versenyprogramján

14. Budapest Nemzetközi Cirkuszfesztivál versenyprogramjaiban a világ legjobb artistaművészei versengenek egymással. A január 13-án megrendezett világszínvonalú eseményen a lebilincselő produkciók mellett a Fesztivál szervezői technikai újdonságokkal is készültek, valamint a felelős állattartásra is felhívták a figyelmet egy megható jelenetsorral. Az esemény a hatályos egészségügyi szabályok szigorú betartásával zajlott.

Tovább »

Szűnni nem akaró ovációval fogadta a közönség a 14. Budapest Nemzetközi Cirkuszfesztivál „A” versenyprogramját

A hatályos egészségügyi szabályok szigorú betartásával rendezték meg a 14. Budapest Nemzetközi Cirkuszfesztivál „A” versenyprogramját. A világ legjobb artistaművészeinek seregszemléjén a bámulatos produkciók mellett az emberek és állatok több évezredes, harmónián és megbecsülésen alapuló kapcsolatát is megjelenítették egy megható jelenetsorban.

Tovább »

Világsztárok a vörös szőnyegen – Kezdetét vette a 14. Budapest Nemzetközi Cirkuszfesztivál  

A világ legnívósabb cirkuszfesztiváljai között számon tartott Budapest Nemzetközi Cirkuszfesztivál 14. alkalommal kerül megrendezésre január 11. és 17. között Közép-Európa egyetlen, egész éven üzemelő kőcirkuszában, a Fővárosi Nagycirkuszban. A Fesztivál a világ legjobb artistaművészeinek ünnepélyes bevonulásával, a Hollywood-i eseményeket idéző Red Carpet Show-val vette kezdetét.

Tovább »

Nemzetközi tudományos konferenciával vette kezdetét a 14. Budapest Nemzetközi Cirkuszfesztivál  

A 14. Budapest Nemzetközi Cirkuszfesztivál hivatalos nyitó programjaként január 11-én, a Szépművészeti Múzeum Barokk csarnokában rendezték meg a Cirkuszépületek Európában című nemzetközi tudományos konferenciát, amelyhez a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ cirkuszművészeti és építészettörténeti kiállítása kapcsolódott. Az egész napos konferencián a magyarországi szakemberek mellett neves, nemzetközi cirkuszkutatók, cirkusztörténészek vettek részt.

Tovább »

Felállva tapsoltak a cirkuszi szakemberek a 14. Budapest Nemzetközi Cirkuszfesztivál összművészeti workshop-előadásán

A 14. Budapest Nemzetközi Cirkuszfesztivál nulladik napján egy különleges workshop-előadással várták az érdeklődőket a Művésztelepen. A Baross Imre Artistaképző Intézet Előadó-művészeti Szakgimnázium (BIAK) produkciós projektje, a CircusTheatrum új előadásában a különböző összművészeti ágak varázslatos találkozásának lehettek tanúi a világ egyik legnívósabb fesztiváljának látogatói. A darab zajos sikert aratott a hazai és a nemzetközi cirkuszi szakemberek körében is.  

Tovább »

Cirkuszi virtuális valóság

A januárban megrendezésre kerülő 14. Budapest Nemzetközi Cirkuszfesztiválon rendhagyó technikai újdonsággal, a cirkuszok közül elsőként egy virtuális valóság játékkal várjuk a látogatókat. Milyen élményben lehet részük azoknak, akik kipróbálják a valósághű élményt? Hogyan készült az egyedi fejlesztés és milyen területeken profitálhat az emberiség a virtuális valóságból? Interjú Szabó Andrással, a Code and Soda szoftverfejlesztő cég vezetőjével.

Tovább »

Kóbor kutyákat mentett meg a biztos haláltól a Fővárosi Nagycirkuszban fellépő kutyatréner – Interjú Mihail Nyikolajevics Ermakovval

Mihail Nyikolajevics Ermakov is fellép bohókás kutyusaival a 14. Budapest Nemzetközi Cirkuszfesztiválon, amelyet a világ egyik legrangosabb szakmai eseményeként tartanak számon. A budapesti eseményen egyedüliként áll porondra állatos számával. Ennek kapcsán beszélgettünk a kutyáival való szoros kapcsolatáról, világhírű produkciójáról, az állatok tréningezéséről és igényeiről.

Tovább »

Egy fiatal lány, aki mert nagyot álmodni – Interjú Demeter Anna artistaművésszel

Vannak, akik belenyugszanak a középszerűségbe és félnek megvalósítani az álmaikat. Demeter Annát nem ilyen fából faragták! Fiatal felnőttként szeretett bele a cirkusz káprázatos világába, majd elhivatottságának, akaraterejének és a csapatmunkának hála három év alatt létrehozta különleges lengőkötél számát. Már túl van egy sikeres ifjúsági cirkuszfesztiválos fellépésen, januárban pedig a 14. Budapest Nemzetközi Cirkuszfesztiválon lép a porondra. Milyen utat járt be, hogy beteljesítse az álmait?

Tovább »

Sajtótájékoztató a 14. Budapest Nemzetközi Cirkuszfesztiválról – Videó

December 13-án sajtótájékoztatót tartottak a Fővárosi Nagycirkuszban a  14. Budapest Nemzetközi Cirkuszfesztiválról. Az eseményről készült összefoglaló videóból számos érdekességet megtudhattok a január 11. és 17. között megrendezésre kerülő világszínvonalú fesztiválról, ahol nemcsak a legjobb artistaművészek, de egyéb érdekességek és konferenciaprogramok várnak titeket.  További híreink www.budapestcircusfestival.hu

Tovább »

Januárban Budapestre figyel a világ! 14. alkalommal rendezik meg a Budapest Nemzetközi Cirkuszfesztivált

Január 11. és 17. között Budapestre figyel a világ! Nívójának köszönhetően a világ legrangosabb cirkuszfesztiváljai között számon tartott Budapest Nemzetközi Cirkuszfesztivál 14. alkalommal kerül megrendezésre Közép-Európa egyetlen kőcirkuszában, az egész évben üzemelő Fővárosi Nagycirkuszban. A fesztiválon a világ legjobb artistaművészei, kulturális csemegék és szakmai konferenciák várják az érdeklődőket.

Tovább »

Elsöprő sikert arattak Ukrajnában a fiatal magyar artistaművészek!

A világhírű magyar cirkuszművészet ifjú titánjai kimagasló módon képviselték nemes elődeiket a nemzetközi porondon. A 11. Dniproi Nemzetközi Ifjúsági Cirkuszfesztivál versenyprogramján 185 szám versenyzett. Magyarországot négy artistaművész képviselte: a többszörös cirkuszfesztivál-díjas Varga Rico zsonglőrszámával, Roberto Vargas Junior görgőszámával, a Baross Imre Artistaképző Intézet Előadó-művészeti Szakgimnázium (BIAK) végzős diákjai, Demeter Anna lengőkötél produkciójával és Russnák Regina gurtni számával. Mind a négy magyar tehetség arany minősítést kapott a rangos szakmai zsűritől, Varga Rico pedig magyar artistaként elsőként elnyerte a fesztivál legnagyobb díját, a Grand Prixet szóló kategóriában! A magyar csapat két különdíjat is elhozott Ukrajnából: Demeter Anna és Russnák Regina felkészítő tanára Simet Olga és a BIAK a magasszintű oktatás elismeréseként különdíjat kapott a Kryvorizkyi Cirkusztól. A Dnipro Cirkusz különdíját pedig a Nemzeti Cirkuszművészeti Központnak ítélte a fesztivál támogatásáért. Társulatunk nevében gratulálunk az ifjú artistaművészeknek, felkészítő tanáraiknak, valamint családtagjaiknak, akik átadták számukra a generációról generációra öröklődő tudásukat. 

Tovább »

Jelentős összeg gyűlt össze az idős artistaművészek megsegítésére

A Fővárosi Nagycirkusz az Artistaművészek és Cirkuszi Dolgozók Szakszervezetével együttműködve, december 5-én 15 órától Elkaplak! címmel jótékonysági előadást szervezett az idős artistaművészek megsegítésére. A Csillagtánc című adventi előadás teljes bevételét a nagy múltú, idős artistaművészeink támogatására fordítják.

Tovább »

Elkaplak – Cirkuszi gála az idős artistaművészek megsegítésére

Fővárosi Nagycirkusz az Artistaművészek és Cirkuszi Dolgozók Szakszervezetével együttműködve, december 5-én, 15 órától jótékonysági előadást szervez az idős artistaművészek megsegítésére. A Csillagtánc című klasszikus cirkuszi előadás teljes bevételét a nagy múltú, idős artistaművészeink támogatására fordítják.

Tovább »

Elindult a Csontváry Program a Fővárosi Nagycirkuszban

A Fővárosi Nagycirkuszban szombaton a Csontváry Program keretében a Nemzeti Közszolgálati Egyetem és a Magyar Agrár-és Élettudományi Egyetem közel százötven diákja vett részt Csillagtánc előadásunkon és az azt követő cirkuszpedagógiai kísérőfoglalkozáson.

Tovább »

Csillagtánc szakmai díszbemutató

A Csillagtánc című klasszikus cirkuszi előadás október 29-i premierjét követő vasárnap, a Fővárosi Nagycirkuszban tartották meg a műsor szakmai premierjét. Az elsősorban a cirkuszi szakmának szóló díszbemutató mindig hangsúlyos szerepet játszik az intézmény életében.  

Tovább »

Csillagtánc sajtótájékoztató

Tegnap sajtótájékoztatót tartottunk Csillagtánc című műsorunkkal, és az új balettkarunk megalakulásával kapcsolatban. Tekintsétek meg rövid összefoglalónkat. Ne feledjétek, pénteken premier!

Tovább »

A Nemzeti Cirkuszművészeti Központ is részt vett az Állatvédelmi Kódex megalkotásában

Először a hazai állatvédelem történetében állami és kormányzati szereplők, hatóságok és szakmai szervezetek, a tudomány, a civil állatvédelem és az állatokkal foglalkozó szolgáltató szektor képviselői közös nyilatkozatot írtak alá október 4-én, az állatok világnapján az Állatorvostudományi Egyetem kezdeményezésére. A Nemzeti Cirkuszművészeti Központ az Állatvédelmi Kódex aláírását megelőzően részt vett a megalkotására létrehozott munkacsoportban is.

Tovább »

Játszva tanulni a cirkuszművészet segítségével – Sikerrel fut a Lázár Ervin Programban részt vevő diákok számára készült Cirkománia című műsor

A Fővárosi Nagycirkusz több éves, úttörő cirkuszpedagógiai ismereteit foglalja össze a Lázár Ervin Programban részt vevő, hatodikos diákok számára készített Cirkománia című műsor és a hozzá tartozó Cirkuszművészeti Magazin. Az október 12-ig, hétfőnként és keddenként látható műsorról, valamint a hozzá tartozó pedagógiai segédanyagról Sándor András cirkuszpedagógiai koordinátorral beszélgettünk.

Tovább »

„A cirkuszművészet és a színházművészet édestestvérek” – Cirkuszi produkciókkal tér vissza a nagysikerű Monte Cristo grófja a Fővárosi Nagycirkuszba  

Szinergiák programsorozatunkban október 1. és 3. között csak a Fővárosi Nagycirkuszban teljesen új köntösbe bújik a Monte Cristo grófja: a kétrészes musical cirkuszi produkciókkal gazdagodik. Az évek óta nagy sikerrel futó darabról és újdonságairól beszélgettünk a darab rendezőjével és főszereplőjével, a Nádasdy Kálmán-díjas Szomor Györggyel.

Tovább »

CircusTheatrum, azaz színészképzés másképpen – Összművészeti produkcióra várja a színésznövendékek jelentkezését a BIAK

 A Baross Imre Artistaképző Intézet Előadó-művészeti Szakgimnázium (BIAK) az utóbbi években nemcsak az artista, táncos és háttérszakmák oktatásában, hanem a színészképzésben is úttörő szerepet játszik. Az iskola komplex színészképzéséről és a következő nagyszabású, összművészeti projektjéről beszélgettünk az intézmény igazgatójával, Kovács Gábor Dénessel.

Tovább »

DUDA ÉVA TÁRSULAT: RAMAZURI – Special Edition – Különleges tánc-cirkuszi előadás a Fővárosi Nagycirkuszban  

Szellemes tánc-cirkuszi kavalkád, műfajok találkozása, meghökkentő mozdulatok, különleges formavilág és felhőtlen kikapcsolódás. A Duda Éva Társulat egy exkluzív előadással, egyetlen estén lép fel RAMAZURI special edition című formabontó műsorával a Fővárosi Nagycirkusz Szinergiák programsorozatában szeptember 25-én. Az előadás létrejöttéről, mondanivalójáról, különlegességeiről beszélgettünk Duda Éva Harangozó Gyula-díjas táncművésszel, koreográfussal, rendezővel.

Tovább »

ÓRIÁSI NÉPSZERŰSÉGNEK ÖRVENDETT A NYÁRI CIRKUSZANIMÁCIÓ A ZÁNKAI ERZSÉBET-TÁBOROKBAN

Hatalmas sikerrel zárult a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ és az Erzsébet a Kárpát-medencei Gyermekekért Alapítvány közös cirkuszpedagógiai programsorozata 2021 nyarán. A Fővárosi Nagycirkusz készségfejlesztői egész nyáron a zánkai Erzsébet-táborok kulturális rendezvényein vettek részt a Balaton északi partján. A június 20-tól augusztus 27-ig tartó cirkuszedukációs foglalkozásokon több mint tízezer táborozó próbálhatta ki a cirkuszművészet különböző eszközeit az ország minden tájáról.

Tovább »

Elemek tánca – Látványos táncelőadás a Fővárosi Nagycirkuszban

Egy több mint 2500 liter vízzel feltöltött medence, lángoló padló és szikrázó dobverők, egy 40 négyzetméteres trambulinszőnyeg, hét kiváló táncművész, változatos zene, különleges és látványos atmoszféra, technikai újítások és egy fontos üzenet. Az Urban Verbunk Elemek tánca című előadásával szeptember 18-án és 19-én lép fel a Fővárosi Nagycirkuszban. Ennek kapcsán a társulat egyik művészeti igazgatójával és fellépőjével, a Harangozó Gyula-és Junior Prima-díjas Moussa Ahmeddel beszélgettünk.

Tovább »

Tiétek a cirkusz! Így ment a cirkuszpedagógia nyári vakációra

A Nemzeti Cirkuszművészeti Központ munkatársai a nyári szünidőben minden korosztályt szórakoztató cirkuszpedagógiai programot vittek a Művészetek Völgyébe, a MANK Magyar Alkotóművészeti Közhasznú Nonprofit Kft. kapolcsi ArtPorta udvarába. A napfényes cirkuszi porondon a nyári fesztiválnak megfelelő oldott hangulatú, szabadidős beavató program kötetlen játékra hívta az aktív völgylakókat. A saját élmények alapozásaként cirkuszmúzeumi műtárgyjátékok, kezdőknek artista készségfejlesztés és interaktív bohócprogram, haladóknak cirkusztörténeti kvíz és cirkuszi képzőművészeti műalkotás-elemzés szerepelt a kínálatban.

Tovább »

Carmina Burana – Összművészeti, monumentális előadás a Fővárosi Nagycirkuszban  

Monumetális-mágikus világ elevenedik meg a Fővárosi Nagycirkuszban egyetlen előadás erejéig szeptember 11-én, 19 órától. A Carmina Burana című összművészeti műben több mint kétszáz művész lép fel: komolyzenei, mozgásszínházi és cirkuszművészeti elemek összefésülve egy felejthetetlen esten. Az igéző előadásról Szűcs Gábor Jászai Mari-díjas színművésszel, rendezővel beszélgettünk.

Tovább »

Éjjel-nappal cirkusz – szakmai látogatás a besalúi Circuslandban

Magyar English A Nemzeti Cirkuszművészeti Központ munkatársai: Szlávik Ágnes grafikus, Könyötné Schneller Ancsa artistaművész kutatási asszisztens, Juhász Éva főkönyvtáros és Joó Emese főmuzeológus 2021. augusztus 11-15 között szakmai látogatásra utaztak Spanyolországba, Besalúba. A munkatársakat a Circusland és a Circusművészeti Alapítvány vezetője Genis Matabosch és titkára Joan Mompart látta vendégül. A hivatalos látogatás célja Európa legújabb, páratlanul gazdag cirkuszmúzeumi gyűjteményének és állandó kiállításának közvetlen megismerése, valamint egy különleges éjszakai cirkuszi előadás megtekintése volt.

Tovább »

Richter Kevin (Richter Kevin csoport) – ugródeszka szám, lovasakrobata szám

A világhírű Richter cirkuszi dinasztia tagját, Richter Kevint már egyévesen bevitte édesapja lóháton a manézsba. Első fellépésére ötévesen került sor, amikor a saját pónijaival hajtott fogatból a királykisasszonynak öltözött húga, Angelina integetett a közönségnek. Később, folytatva a családi hagyományt, csatlakozott a lovasakrobata csoporthoz.

Tovább »

Nagy Ferenc (Rolling Wheel) – röhnrád szám

Németh Zsófia és Nagy Ferenc a Baross Imre Artistaképző Intézetben találkozott, ahol 2008-ban végeztek röhnrád szakon. Ezután vette kezdetét varázslatos utazásuk, Európa, majd később a világ különböző színpadain, cirkuszaiban léptek fel. Részt vettek a 2008-as Wiesbadeni Nemzetközi Ifjúsági Cirkuszfesztiválon és a Dax-i Nemzetközi Cirkuszfesztiválon, a 2012-es Budapesti Nemzetközi Cirkuszfesztiválon, az ukrajnai Golden Trick of Kobzovon, és megmérettettek a Spanyolországban megrendezett 7th International Circusfestival of Albacetén. Utóbbiról egy Ezüst-díjjal tértek haza.

Tovább »

Füzy Anita (Silver Power) – erőemelő szám

Füzy Anita szertornászként kezdte a pályáját, majd a Baross Imre Artistaképző Intézetben tanult tovább. Anita hét évig volt a Donnert zsonglőr-lovasakrobata csoport tagja, majd levegőkarika-, kötél- és tissue számokkal lépett fel. Férjével, Kranitz Krisztiánnal 2006-ban szerettek egymásba és közös erőemelő produkciót hoztak létre Silver Power néven. 2009-ben a saint-paul-les-dax-i Cirkuszi Művészek Nemzetközi Fesztiválján első helyezést értek el. 2010-ben ismét Franciaországban, a Cap Dumont-i Fesztiválon harmadik helyezettek lettek. 2016-ban a Budapesti Nemzetközi Cirkuszfesztiválon a bronzérem mellett két különdíjjal jutalmazták őket. 2019-ben a Minszki Nemzetközi Cirkuszfesztiválon szintén különdíjat kaptak, Magyarországon pedig Hortobágyi Károly-díjjal ismerték el munkásságukat.

Tovább »

Bemutatjuk a Karádi-díj jelöltjeit: Donnert Kathy – görkorcsolya szám, lábzsonglőr szám

Donnert Kathy édesapja a világhírű tigrisidomár Donnert Károly volt, akit artistaművészként és emberileg is nagyra tartanak a cirkusz világában. „Nagyon büszke vagyok rá! A szüleim által tigrisek mellett nőttem fel, ami számomra teljesen normális volt. Furcsa módon mégsem az idomítást választottam, hanem apukám édesanyja után a lábzsonglőrködést, amelyhez a technikai tudást volt férjemnek, Nereus Lajosnak köszönhetem.”

Tovább »

Bemutatjuk a Karádi-díj jelöltjeit: Dittmár Laido – zsonglőrszám

Dittmar Laido többgenerációs magyar-orosz artista családba született, így már hatéves korában közönség elé állt. Mivel zsonglőr nem volt a családban, autodidakta módon tanulta a zsánert, majd Moszkvában, a Nikulin Cirkusz vendégeként a tanulás mellett rengeteg inspirációt is merített. Laido több világrekordot is megdöntött 10 és 11 karikával. Fellépett többek között Tokióban, a floridai Circus Sarasotában, Los Angelesben, Miamiban, New Yorkban, Tokióban, Vancouverben, Montrealban, Olaszországban, Németországban, Londonban és Dubaiban.

Tovább »

Új cirkuszművészeti díjat alapít a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ

A Karádi-díj birtokosát a magyar artista szakma választja ki A Nemzeti Cirkuszművészeti Központ néhai Karádi Béla végakaratának megfelelően, elismerve és tiszteletben tartva munkásságát 2021. augusztus 10-én megalapítja a Karádi-díjat, amelyet minden évben, augusztusban egy díszelőadás keretében az év kiemelkedő magyar artistájának ad át.

Tovább »

Cirkuszpedagógiai programok a Művészetek Völgye fesztiválon

Kapolcson, a Művészetek Völgye fesztiválon a Magyar Alkotóművészeti Közhasznú Nonprofit Kft. (MANK) ArtPorta udvarában, a Kalapos Kertben Tiétek a cirkusz! – beavatás a cirkuszművészetbe címmel tartanak szerteágazó, komplex cirkusz- és múzeumpedagógia programot a Fővárosi Nagycirkusz szakemberei.

Tovább »

Teltházzal ünnepelte a Fővárosi Nagycirkusz a Cirkuszok éjszakáját

A Fővárosi Nagycirkusz az immár kilencéves múltra visszatekintő Cirkuszok éjszakáját egy különleges, kibővített műsorral ünnepelte. A Dinasztiák című műsor Orient Expressz alcímű előadása előtt a magyar cirkuszművészet ígéretes tehetségei léptek porondra. Háttérprogramként pedig a cirkusz épületében az állandó cirkusztörténeti kiállítás mellett időszaki tárlatokban is gyönyörködhettek a látogatók.

Tovább »

dr. Fabényi Júlia: CIRKUSZ – a Circus Flow kortárs művészeti kiállítás megnyitója

Vajon mi készteti festőinket, szobrászainkat, a képző- és iparművészeket, professzionálist és autodidaktát arra, hogy a cirkusz témára alkotói ösztöneik beinduljanak, és letegyenek egy sor alkotást? Mi ez a lendületes érdeklődés, ami miatt a pályázati felhívásra közel 300-an jelentkeztek, közel 500 művel? Mi mozgatja meg ennyire a fantáziát abból a témából, ami nem mese, de varázslat, nem élet, de annak talán mégis a tükörképe? És van-e még olyan téma, amely ennyire népszerű lenne? Tehát elsőként azonnali gratuláció a téma kiíróinak, mert nagyon eltalálták a művészek vonzalmát.

Tovább »

Nagy sikerrel zárult a CIRCUS FLOW Cirkusz – Művészet – Alkotás című kortárs művészeti tárlat  

Pénteken Visegrád festői környezetében, a Duna Event rendezvényhajón és a parton, összesen öt helyszínen zajlott a CIRCUS FLOW Cirkusz – Művészet – Alkotás című kortárs művészeti tárlat, amely egy egyedülálló válogatás a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ és a Magyar Alkotóművészeti Közhasznú Nonprofit Kft. 2020. évi Cirkusz / Művészet / Alkotás című nyílt alkotóművészeti pályázatára készített alkotásokból. A nagy számban érkező érdeklődőket a kiállítás ideje alatt folyamatosan cirkuszművészeti produkciók várták.

Tovább »

Cirkuszművészet a VéNégy Fesztiválon

Magyarország 2021. július 1-jével egy évre átvette Lengyelországtól a Visegrádi Négyek soros elnöki tisztét. Ebből az alkalomból a 8. VéNégy Fesztivál és Színházi Találkozó programsorozatának részeként a V4 magyar elnökségének kulturális nyitó ünnepségén cirkuszművészeti produkciókat is láthatott a közönség.

Tovább »

Arany-díjat nyert a Richter Kevin ugródeszka csoport a Gironai Nemzetközi Cirkuszfesztiválon  

A Dinasztiák című műsorunkban fellépő Richter Kevin ugródeszka csoport Arany Elefánt-díjat nyert a Spanyolországban megrendezett Gironai Nemzetközi Cirkuszfesztiválon. Az artistaművészeket Fekete Péter kultúráért felelős államtitkár és dr. Borsós Beáta, a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ igazgatója tegnap éjjel pezsgővel köszöntötte a Fővárosi Nagycirkusz épülete előtt.

Tovább »

Aki a manézsban sosem ismert tréfát – Eötvös Gábor zenebohócot köszöntjük, aki ma lenne 100 éves

 Pontosan 100 évvel ezelőtt, június 28-án látta meg a napvilágot Eötvös Gábor zenebohóc egy kétszáz éves artista dinasztia tagjaként – stílszerűen egy cirkuszi lakókocsiban. Édesapja Eötvös Nándor Aladár, az Eötvös Cirkusz alapítója, édesanyja Csapó Julianna. 12 testvére közül ő volt a legidősebb.  Nem volt kérdés, hogy ő is artista lesz, és már korán a bohócszakma kezdte érdekelni. 7 évesen vett először kezébe hangszert és hamarosan hegedűn, harmonikán, ill. az összes fúvós hangszeren megtanult professzionális szinten játszani.

Tovább »

Műtárgyak Éjszakája a Fővárosi Nagycirkuszban

Idén először kapcsolódott be a Műtárgyak Éjszakája programsorozatba a  Magyar Cirkuszművészeti Múzeum. A speciális programon a MANK Nonprofit Kft. és a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ 2021 februárban lezárult nyílt alkotóművészeti pályázatának díjnyertes alkotásait, a cirkuszmúzeum műalkotás-gyűjteményének új szerzeményeit ismerhették meg a látogatók, valamint Dinasztiák című műsorunk egyik fellépője mesélt a pályafutásáról.

Tovább »

A Magyar Cirkuszművészeti Múzeum is csatlakozott a Műtárgyak Éjszakája rendezvénysorozathoz

A Nemzeti Cirkuszművészeti Központ fenntartásában működő Magyar Cirkuszművészeti Múzeum is csatlakozott az idén ötödik alkalommal megrendezésre kerülő Műtárgyak Éjszakája rendezvénysorozathoz. A június 18-án, a Fővárosi Nagycirkuszban zajló programon a múzeum legújabb kortárs művészeti alkotásait ismerhetik meg a látogatók, valamint interaktív tárlatvezetésen vehetnek részt.

Tovább »

Új előadásokkal ünnepli a nyitást a Baross Imre Artistaképző Intézet Szakgimnázium  

A Színitanház június 5-én egy komoly erkölcs-és morálfilozófiai tartalmú darabot mutat be a Hippodromban. Miről szól a Boszorkányüldözés Salemben? Milyen kapcsolat van a Színitanház és a Baross Imre Artistaképző Intézet Szakgimnázium között? Miért hoztak létre egy kamaraszínházat? Milyen további előadásokat láthatunk idén? Interjú Kovács Gábor Dénessel, a Baross Imre Artistaképző Intézet Szakgimnázium igazgatójával.

Tovább »

Négy különböző, háromhetente megújuló műsorral várja a közönséget a Fővárosi Nagycirkusz – Interjú a Silver Power duóval, a nyári műsorok rendezőivel

A Fővárosi Nagycirkusz június 4-től újra várja a közönséget Dinasztiák című, kiváló magyar artistaművészeket felvonultató műsorával, amelyben háromhetente különböző műsorokat és fellépőket láthat a közönség. Az újranyitással kapcsolatban beszélgettünk a műsor rendezőivel, a Hortobágyi Károly-díjas Silver Power erőemelő duó tagjaival, Füzy Anitával és Kranitz Krisztiánnal.

Tovább »

Példaértékű szakmai összefogásban valósul meg A SZÍNHÁZ VISSZAVÁR kampány  

A színház visszavár címmel indít kampányt a Déryné Program az Emberi Erőforrások Minisztériuma Kulturális Államtitkárságának támogatásával. A projekt példaértékű szakmai összefogásban valósul meg, a résztvevő kulturális intézmények a közönség iránti hálájuk kifejezése mellett az újbóli személyes találkozásra szeretnék ösztönözni nézőiket.

Tovább »